Expedice USA

    | úvodní informace | trasa a program | peníze | účastníci | aktuality a vzkazy |


Několik dní budeme projíždět územími, která dodnes patří indiánům. Toto teepee je z Arizony a patří kmeni Navahů. (Foto Jan Vesták)

Znáte z reklamy... Monument Valley, Arizona. (Foto Jan Vesták)

San Francisco a proslulý Golden Gate Bridge (Foto Jan Vesták)

Downtown San Franciska (Foto Jan Vesták)

Většina národních parků západu USA by mohla sloužit jako názorná učebnice geologie. Vzhledem k učivu přírodopisu IX. třídy nemůže být vhodnější místo k třídnímu výletu... (Foto Jan Vesták)

 

Novinky: Fotogalerie z již proběhlé akce zde...
a videoklip zde...
4 minutový videoklip natočený na této expedici (28,5 MB, zazipováno, určeno pro Windows Media Explorer 9.0 a vyšší). K dispozici je i DVD s 45 minutovým sestříhaným filmem z této školní akce na vyžádání na adrese vestak@hostynska.cz


Úvodní informace

 

 

Proč
ŘProtože po úspěšných akcích v Dolomitech a na Dachsteinu bude fajn vyjet zase někam, kam "normální" třídy nejezdí na "normální" třídní výlety. 
ŘProtože konec deváté třídy a navíc třídy výjimečné - v zaměření i prospěchu - si žádá nějaké hezké a netradiční zakončení svého působení na ZŠ.
ŘProtože Amerika je krásná a divoký západ USA je jedno z nejbohatších míst světa na přírodní krásy.
ŘProtože každý správný dobrodruh touží vidět místa, kde ještě dodnes žijí Indiáni, místa, kde každá cesta má v sobě stopy kovbojů a kopyt divokých koní.
ŘProtože každý, koho zajímá výpočetní technika, touží vidět na vlastní oči, kde se rodí věcičky s nálepkou IBM, Intel, Hewlett Packard, Microsoft, Sun, Yahoo, Google a další.
ŘProtože IX.C umí perfektně anglicky.
ŘProtože rodiče na třídní schůzce v září 2003 už předběžně projevili zájem a ochotu pustit své děti za oceán a ještě jim to zaplatit :-)
ŘProtože je lepší strávit poslední týdny posledního základkového školního roku jinde než v lavicích školy.
ŘProtože budeme možná první základní škola a první třída, která se do tohoto dobrodružství pustí.
ŘProtože je někdy hezké být první...
 
  Kam
Plán našeho putování po západu USA je podrobně zpracován v sekci " Trasa a program". Takže jen stručný souhrn: Trasa bude začínat v Los Angeles a v následujících třech týdnech, kdy se budeme přemisťovat jedním nebo dvěma velkými automobily (7 nebo 12ti místné VANy typu Chevrolet Venture nebo GMC) projedeme všechna legendární místa amerického divokého západu a navštívíme při tom nejznámější národní parky USA. Část trasy a pobytu bude přímo v indiánských rezervacích - především indiánského kmene Navahů, stavíme se v Grand Canyonu, nad kterým se lze proletět za přijatelný peníz malým letadýlkem, přes národní parky v okolí řeky Colorado dojedeme do města hazardu, peněz a největších kasin a hotelů na světě do Las Vegas, kde strávíme noc, abysme se pak přes Údolí smrti přesunuli do NP Yosemite a Sequoia s největšími stromy na světě. Uděláme několikadenní odbočku na severovýchod, abychom se na několik dní podívali za Méďou Béďou do jednoho z nejkrásnějších národních parků do Yellowstonu mezi bizony, horké prameny, medvědy grizzly a baribaly, největší gejzíry světa a bahenní sopky. Na závěr se kolem divokého pobřeží Tichého oceánu, kde na plážích potkáme rypouše sloní, lachtany a možná i kolem pobřeží táhnoucí velryby, přesuneme do Silikon Valley - sídla největších počítačových gigantů světa. Podíváme se, jak se to všechno vyrábí, navštívit můžeme i světoznámou univerzitu Stanford a na úplný závěr se přesuneme mezi mrakodrapy San Francisca - podle znalců jednoho z nejhezčích měst USA. Golden Gate Bridge, slavné vězení Alcatraz, Čínská čtvrť a mnoho dalšího budeme mít přímo na dosah ruky, naším útočištěm se stane hotýlek pro mládež přímo v samotném centru úžasného San Francisca. Dalším lákadlem naší cesty se může stát i návštěva slavných hollywoodských Universal Studios nebo Disneylandu.
 
 
  Co pro to udělat
Nastudovat tyto stránky, ukázat je rodičům, přesvědčit je, mít dobrý prospěch, nezlobit, pomoct rodičům šetřit a neutrácet za blbosti.
Celá akce se dá uskutečnit v případě, že počet zájemců bude minimálně třetina třídy. V menším počtu akce ztrácí smysl, ve větším bude naopak větší legrace a finančně půjde vše daleko lépe utáhnout.
Rozhodnutí a závazné přihlášky by se měly dořešit do letošních prázdnin. Stejně tak zaplacení finanční zálohy, na jejíž výši se ještě před prázdninami dohodneme s rodiči účastníků. Tyto formality bychom uzavřeli a vyřešili v průběhu června. Prázdniny si necháme na přemýšlení, hledání informací v mapách, průvodcích a na internetu, abychom hned v září příštího roku mohli společně - tj. žáci i rodiče doladit detaily programu tak, aby program všem vyhovoval a aby si v něm každý našel to své, na co se bude nejvíc těšit. První pololetí šk. roku 2004/2005 pak zasvětíme organizačním přípravám, zajištění letenek, víz do USA a dalších náležitostí a také doplatku ceny do 3/4 její celkové výše. Poslední platba proběhne až těsně před odletem.
 
  Kde se bude v Americe bydlet, co se bude jíst?
Kromě několika nocí v turistických ubytovnách bude veškeré ubytování zajištěno v oficiálních státních kempech a tábořištích přímo v centrech národních parků ve vlastních stanech. Toto bydlení je relativně levné a velice pohodlné, všechny kempy jsou vybavené WC, tekoucí vodou, každé kempovací místo má vlastní gril na neodmyslitelné americké steaky... A i přes zmíněný komfort bydlíte přímo v srdci té nejúžasnější přírody. Ubytování včetně všech dalších poplatků (vstupy do národních parků apod.), pronájem aut i benzín už jsou zaúčtovány v celkové ceně.
Nakupovat jídlo budeme na okrajích měst ve velkých supermarketech, kde je cena potravin poměrně příznivá a moc se neliší od evropského průměru.
 
 
  Jaké bude počasí? Kolik tam bude lidí?
Většinu času strávíme ve slunné Kalifornii a ve vyprahlých pouštích Arizony a Nevady. Takže se docela ohřejeme, počítejte s teplotami, jako když je u nás největší parné léto uprostřed prázdnin a teploty dosahují 30 stupňů i víc. Ve vyšších nadmořských výškách např. Yosemit bude kolem 18 - 20 stupňů, v Death Valley - Údolí smrti bylo letos začátkem července přes 50 stupňů nad nulou, ale nebojte, projedeme ho v klimatizovaném autě, které v Death Valley budeme opouštět opravdu jen na malou chvíli.
V červnu jsou ještě národní parky západu USA téměř bez turistů, takže se tímto termínem vyhneme neskutečnému prázdninovému náporu a obsazeným kempům, což nastává každoročně začátkem července.
 
 
       
.:  copyright © 2004 Jan Vesták  :.