DACHSTEIN 2023

OUTDOOROVÝ KURZ RAKOUSKO

O kurzu

Outdoorový kurz v rakouských Alpách v oblasti Dachsteinu a Solné komory (Salzkammergut) patří ve společné historii ZŠ Hostýnské a Outdoor teamu k akcím s nejdelší tradicí. V roce 2023 to bude již 21. ročník s obdobným programem v oblasti Dachsteinu. Kromě Rakouska se kurzy s podobnou náplní uskutečnily také 11x v italských Dolomitech. Celkem se do r. 2023 účastnilo těchto výjezdů přes 850 žáků Hostýnské, troufáme si tvrdit, že spokojených a nadšených. Fotky z většiny předchozích kurzů si můžete prohlédnout v sekci Fotky - viz horní menu. Naleznete tam také odkaz na 15 minutový filmový dokument ze stejného kurzu jako je tento nadcházející.


Náplň kurzu

Náplní kurzu je čtyřdenní pobyt v nádherném vysokohorském prostředí rakouských Alp – v oblasti Dachsteinu spojený s turistikou a outdoorovými sporty, poznáváním přírody, koupáním v krásných jezerech a získáváním celé řady dovedností souvisejících s bezpečným pobytem a pohybem v přírodě velehor. Děti si vyzkoušejí a naučí se orientaci a práci s mapou, zdravovědu a první pomoc zaměřenou na outdoorové aktivity a pobyt v přírodě a v horách, základy horolezecké techniky, základy práce s vysílačkami, paddleboarding, táboření a vaření v přírodních podmínkách, základy bezpečného pohybu ve vysokohorském terénu, vybavení do přírody, vodácké dovednosti, pohyb po via ferratách, základy raftingu, slackline atd. Program je doplňován dalšími aktivitami v přírodě a hrami podporujícími fungování kolektivů tříd.

Zatímco mnozí dnes nazývají kdejaké zážitkové akce teambuildingem, na outdoorovém kurzu na Dachsteinu děti zažívají teambuilding opravdu každou minutou a na 100 %, jen to tak nemáme potřebu pojmenovávat...


Ubytování a strava

Ubytování je zajištěno v luxusním a krásném kempu přímo na břehu nejhezčího jezera Solné komory Wolfgangsee. Účastníci bydlí ve vlastních stanech. Po celou dobu pobytu je v místě ubytování přítomen náš autobus, kam mají děti  přístup a kde si mohou odkládat své věci, které nechtějí mít ve stanech. Součástí kempu jsou nadstandardně vybavené umývárny, WC, sprchy i nádherná klubová místnost s výhledem na jezero, kterou využíváme při nepřízni počasí. V kempu také funguje malý obchůdek se základními potravinami. Stravování probíhá formou společného vaření dětí a instruktorů z přivezených surovin (1 velké teplé jídlo denně - obvykle guláš, rizoto, torteliny, špagety, čína apod. a každodenní teplý čaj ráno) + snídaně a svačina na cestě/výletě z vlastních zásob účastníků. Podrobné informace budou sděleny na informační schůzce.


Program

 • 1. den
  Příjezd (mezi 8 - 9 hodinou ranní) do oblasti Solné komory do kempu u Wolfgangsee. Přímo v kempu výcvik vodáckých dovedností na raftech a paddleboardech na klidné vodě, možnost koupání; výcvik pohybu po via ferratách; základy zdravovědy a první pomoci; práce s vysílačkami; večerní grilování. Noc v kempu přímo na břehu Wolfgangsee.
 • 2. den
  Krásná a lehká ("dětská") via ferrata nad horským plesem Gosausee. Turistika v těsné blízkosti nejvýchodnější evropské třítisícovky Dachsteinu (2997 m). Dle časových podmínek výlet do Hallstattu. Rozchod a prohlídka tohoto krásného alpského městečka. Noc v kempu.
 • 3. den
  Paddleboardový a raftový výcvik na Wolfgangsee. Večerní promítání extrémních outdoorových sportů. Možnost vyzkoušení si slackline. Noc v kempu.
 • 4. den
  Celodenní "vysokohorský" výlet na vyhlídkový vrchol Bleckwand, Schoberstein nebo Vormauerstein (program vybereme na místě dle počasí a únavy účastníků) případně paddleboardový program na jezeře; návrat do Prahy okolo půlnoci.

Je možné, že program i trasy výletů budeme upravovat, případně přeskupovat podle aktuální předpovědi počasí a nálady a únavy účastníků.


Termín, přihlášky, cena

Termín kurzu: 4. 10. - 7. 10. 2023; odjezd ve 2:00 ráno od garáží pod školou
(odjezd v noci z 3. na 4. 10., čas přistavení autobusu bude upřesněn na informační schůzce rodičů dne 14. 9. v 18:00 v učebně Ch). Účast některého z rodičů na této schůzce považujeme za naprosto nezbytnou.

Vzhledem k říjnovému termínu a nutnosti včasné rezervace autobusu a míst v kempu prosíme o odevzdání přihlášek spolu se zálohou 2000 Kč  nejpozději do 19. června 2023 vedoucímu kurzu. Doplatek bude vybírán dle informací na přihlášce převodem na účet školy. Termín i platební údaje jsou uvedené na přihlášce.

Celková cena kurzu je 5 420 Kč.

Minimální počet účastníků pro uskutečnění kurzu je 25 žáků ze všech sedmých tříd. V posledních letech ale spíše počet přihlášených přesahuje maximální možnou kapacitu 38 dětí, proto bývá lepší přihlásit se včas. S přihláškami tedy opravdu neváhejte.

Dostáváte-li od svého zaměstnavatele příspěvek na podobné akce, rádi vám vystavíme příslušný doklad. Pro případ neočekávaného zrušení účasti žáka např. z důvodu úrazu nebo nemoci doporučujeme sjednání pojištění stornopoplatků, vyplývajících z uzavřené smlouvy - závazné přihlášky,  u některé pojišťovny.    


Věříme, že tento kurz významnou měrou přispěje k utužení kolektivu tříd a k načerpání nezapomenutelných zážitků, které děti při výuce ve školní budově určitě nezískají. Zájezd se zároveň může stát odrazovým můstkem k dalším podobným akcím v průběhu studia dětí na druhém stupni naší školy - viz úvodní menu Outdoor teamu.

Těšíme se, že stejně jako rodiče žáků v uplynulých letech umožníte i vy vašim dětem účast na této akci. 

 

Vedoucími kurzu jsou Jan Vesták, Martina Kubíčková a Stanislav Kodet